Britanska Kraljevska mornarica planira da koristi flotu bespilotnih površinskih i podvodnih plovila i malih brodova napravljenih pomoću 3D-printera za manje od 15 godina, u skladu s izveštajem iz nekadašnjeg vladinog odbrambeno-istraživačke laboratorije, Qinetiq Group Plc.
Trodimenzionalno printanje plovila do 15 metara (50 stopa) i formiranje slojeva iz metalnog i plastičnog praška omogući će jeftiniju i bržu proizvodnju, prema izveštaju Globalnih trendova brodske tehnologije 2030, objavljenom u ponedjeljak. Mornarice bi takođe mogle koristiti proces printanja ključne opreme na moru, čime bi manje vremena provodile na vezu.
Druge tehnologije bi mogle pomoći u integraciji brodova i njihovih posada, s Wi-Fi povezanim kontaktnim sočivima projektovale bi informacije korisnicima i egzoskeletima omogućujući inženjerima da lakše modeliraju objekat poput projektila. Identična oprema se razvija i za komercijalno brodove.
Britanska mornarica već je evaluirala bespilotna potpovršinska torpeda za primenu u pronalaženju i uništavanju mina. Također se testiraju komunikacije između bespilotnih brodova, podvodnih plovila i letelica koje bi jednog dana mogle obavljati autonomne zadatke nakon lansiranja s komandnog vojnog broda.
Svaka se nova tehnologija prvo primenjuje u vojne svrhe, ubrzo nakon toga počinje i njena komercijalizacija. Tako da neće proći puno vremena kad će se brodovi za razonodu raditi pomoću 3D printera, pa se već sada treba polako pripremati za taj dan.
preuzeto: naucat.com